Historie fotbalového klubu v Netolicích

FC NetoliceV roce 1921 byla svolána ustavující schůze v hotelu u Kafků, na které byl založen sportovní klub Šumavan Netolice v čele s předsedou Josefem Šmajclem a jednatelem Josefem Kafkou. Klub začal hrát fotbal na louce Kulovatce na Olšovských drahách. Později byl problém sehnat pozemek na hřiště, proto se hrála utkání na cizích hřištích. Klub nehrál jen fotbal, ale pořádal závody, taneční zábavy, hrála se divadla, aby se sehnaly peníze na nejnutnější výdaje.

V roce 1923 byl založen při klubu zábavní výbor vedený Václavem Reindlem a šachový kroužek v čele s Františkem Trochem a Františkem Novotným. Do klubu se hlásili noví hráči a to žáci, dorostenci ale i ženy. Tehdejší kapitán měl k dispozici 14 hráčů. K zápasům se jezdilo na kole. Kopačky tehdy nebyly a tak se hrálo v komiskách. Velký problém byl i s míči, které byly příliš drahé. Nešlo jen o materiální vybavení a hřiště, ale velký problém byl zaregistrovat klub a sehnat stanovy. Bylo nutné sehnat starší členy a některé vlivné občany, aby klub mohl být zaregistrován. Tak se stali členy Dr. Malec, Dr. Hampl a Ing. Utl.

Roku 1921 bylo sehráno 17 zápasů, v r. 1922 10 zápasů a v r. 1923 6 zápasů. Všechny na cizích hřištích. V r. 1924 to bylo šestnáct zápasů a v r. 1925 deset. V té době hráli za Šumavan Netolice Troch Václav, Kubík Arnošt, bratři Bolechové, František Rádl a další. V r. 1925 porazili Německé mužstvo v Prachaticích 5:3, což byl v té době největší spěch klubu.

Od roku 1931 do roku 1939 začala doba úspěchů v kopané nad předními kluby na jihu Čech. Mužstvo této generace tvořili hráči: Drvota, Kroužil, Kocáb, Sýkora, Lauber, Troch, Kuliš, Kasha, Blažek, Palhosta, bratři Borovanští, Dolanský, Rádr, Cirkl, Jůza, ale začínali: Peškové, Reidingerové, Bromové, Mikeš Josef, Král Jiří, Švajner a další.

V době války kopaná stagnovala. Hráči odcházeli na nucené práce do říše ( Král, Reidinger a další ). Kopaná se přesto hrála pod učňovskou školou za vedení Antonína Ledvinky. Po válce se klub znovu zaktivizoval, upravil si hřiště naTržišti, provedl oplocení a postavil dřevěné šatny. Byla zde poměrně velká dřevěná tribuna, která zde byla postavena v r. 1943 u příležitosti velké hospodářské výstavy. Dne 19. srpna 1945 byla uspořádána na tomto hřišti národní tělovýchovná manifestace s bohatým sportovním programem. SK Šumavan si za předsedu zvolil Antonína Těšínského a jednatelem byl Karel Borovanský.

V době mezi roky 1945 - 1954 došlo k několika reorganizacím. 8, prosince 1948 byla ustavena tělovýchovná jednota, do které vstoupilo 28 členů Šumavanu. V roce 1952 byla ukončena činnost závodní jednoty Sokol NV Netolice. V červnu 1953 byla ustavena pod záštitou ZV ROH Rudných dolů Netolice nová jednota s názvem TJ Baník Netolice. V této době oddíl kopané hrál okresní přebor. Měl i mužstvo žáků, které vedl Josef Vít. V této době se kolem mužstva točili kromě pánů Těšínského a Borovanského i J. Vít a L. Koc, kteří dělali sekretáře, správce hřiště, čističe bot. Tehdy neměl každý hráč své kopačky, ty zůstávaly v šatně. Dále zde pracovali František Schonbaur a rozhodčí Žižka. V této době hráli: Král, Reidinger, Fanta, kteří si zahráli divizi za SK Vodňany. Bidlo, Hrbek, Křenek, Svěchota, Nováček, Pešek, Lang, Brom, Cibuzar V., Cibuzar J., Cibuzar Fr., Hřebek, Brož. Jankovský Zach, Tománek, Lukas a další.

V letech 1955 - 1957 se hrál okresní přebor, v roce 1957 bylo mužstvo zařazeno do tzv. I. tříd, které byly složeny z okresů Vodňany, Prachatice, Č. Krumlov. V sezoně 58 - 59 jsme hráli II. třídu a jezdilo se od Nových Hradů až po Horní Planou. V sezoně 59 - 60 z 34 zápasů nastříleli 82 branek, nejvíce Vališ 19, Kaše 11 a Hamlík a Hála po 10. Z této doby stojí za zaznamenání vítězství nad divizním mužstvem ČSAD Vodňany 3:2, kdy branky dali Hála, Hamlík a Vališ, za soupeře Kovařík, později ligový hráč Plzně. V roce 1959 se do oddílu zapojil jako funkcionář Jaroslav Bárta. V roce 1960 se stal předsedou OFS a byl členem ČSFS v Praze, kde pracoval spolu s panem Pavlem Gencerem, sekretářem ČSFS.

V roce 1960 - 1961 došlo k územní reorganizaci, hráli jsme OP, ale již v sezoně 61-62 jsme opět hráli krajské soutěže. Hráli jsme s ČZ Strakonice, Fezko Strakonice, Dukla Písek a další. V této sezoně hráli: Keclík, Středa, Hřebek, Stejkoza, Pešek, Kaše, Vališ, Hála, Hamlík, Přibík, Dvořák Jan, Dvořák Karel, Dvořák Jiří, Dvořák František, Plojhar, Janeček, Novák, Tesař, Bican, Novotný, Němeček, Pavlíček.

V letech 1962 - 1970 jsme dosahovali poměrně dobrých výsledků. V letech 67 - 69 sehrálo mužstvo přátelské zápasy s rakouským mužstvy Pregartenu, Schwetluhu, Karlsdorfu a dále v NDR Lauscha. V roce 1970 jsme vlastnili malý autobus Praga RN, se kterým jsme jezdili k zápasům a v zimě k hokejovým, protože většina hráčů fotbalového oddílu hrála hokej.

Od roku 1970 do roku 1984 byl předsedou oddílu Jaroslav Bárta, v r. 1970 - 73 jej zastupoval pro jeho zaneprázdněnost Jiří Dvořák. Hráli jsme se střídavými úspěchy. V roce 1984 jsme poprvé postoupili do krajského přeboru. Zde jsme se udrželi pouze rok. V roce 1984, konkrétně 23.6., bylo slavnostně otevřeno nové hřiště u sportovní haly. 13.5. 85 byl za nemocného pana Bártu zvolen za předsedu Jiří Dvořák. Do své funkce přichází v době, kdy jedinou jistotou úspěchů je postup dorostu do KP, kdežto I. mužstvo musí spoléhat na zázrak, aby se udrželo v KP a také žáci nemají jistotu, zdali budou hrát v nově vytvořeném KP. Vlastnili jsme autobus RTO, později ŠL, s kterým jsme jezdili k zápasům. Dne 5.8.85 byla podána žádost o založení dívčí jedenáctky pod vedením Josefa Krále a J. Mikeše. Později byl u mužstva Václav Srbený. Klubový autobus řídili hráči Dvořák Jiří, Dvořák Jan a Vlášek Václav.

Od roku 1985 - 1990 hráli muži I.A třídu, dorostenci střídavě KP a I.A a žáci KP a I.A. Ženy hrály II. českou ligu.

V roce 1991 postoupili muži do KP, ženy hrály I. českou ligu. V roce 1992 muži postoupili do divize, kterou hráli 2 roky. V roce 1992 byla ukončena činnost družstva žen. Byl zvolen nový výbor. Předsedou se stal J. Carda, místopředsedou Jiří Dvořák, členové výboru Jaroslav Bárta ml., J. Reindl, Dvořák K. Jako trenéři vedli muže A Koberna František, ženy Buchar Ctirad a Mikeš Josef. V letech 1994 - 2001 se hrál krajský přebor, kde se vystřídala řada trenérů - Koberna, Buchar, Pešek, Šobor. Od roku 2001 se hrála I.A třída. V roce 2006 mužstvo sestoupilo do I.B třídy. Po celou dobu od let šedesátých jsme měli přípravku, žáky, dorost, muže A, střídavě muže B a mužstvo starých pánů.

Informace o historii poskytl Jiří Dvořák, kterému tímto velmi děkujeme. Pokud jsou zde některá uvedená data mylná, omluvte nás a správná prosím zašlete na info@fotbal-netolice.cz.